Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тлумач/Товмач

 РозТЛУМАЧити навіщо їхати сюди, без особливого власного зацікавлення, я звичайно ж не зможу,-щоб подивитись на типові монументи воїнам-визволителям,чи "потішити" око не надто потішними храмами-новобудами,чи може для того щоб знайти тут щось не виявлене до вас(а таке "щось" ви навряд чи знайдете)..Ок,знайшов одну "недопричину"-полюбуватись кількома симпатичними будиночками поч.20ст. Не переконливо? Та я й не намагався притягнути у Тлумач армії туристів,я просто покажу те,що побачив сам,поїхавши таки в один із райцентрів Прикарпаття..
"- Ой ти, Джурило, пане, де твоє військо стане?
- В Товмачі, на риночку, там п'ють мід, горівочку..."
8. Тлумач (18)
Перша згадка про Тлумач (Товмач) належить до 1213 р.,коли угорський претендент на галицький престол Коломан ішов з Галича, проти нього виступив місцевий воєвода з Товмача. Легенда ж розповідає, що на цьому місці ще з часів князя галицького Ярослава Осмомисла (1153-1187рр.) жили товмачі (перекладачі), які супроводжували князя у переговорах, несли митну службу, вели закордонні торгівельні зв’язки. Звідси, за легендою, і виникла назва поселення.
Архітектурний ансамбль містечка
8. Тлумач (1)
Архітектурний ансамбль містечка-2
8. Тлумач (2)
 У 1448 р. (за "першої Польщі") Товмач отримав маґдебурзьке право. 1511р. король дарував Товмачу право щорічного й щотижневого ярмарку. До 1530 р. королівським містом Тлумачем управляв шляхтич Ян Кола.За люстрацією королівських маєтків (4 грудня 1563р.-21 березня 1564 р.), власниками Тлумача були Ян та Миколай Бучацькі-Творовські.
Архітектурний ансамбль містечка-3
8. Тлумач (4)
Архітектурний ансамбль містечка-4
8. Тлумач (5)
Напр. XVI ст. становище міщан  погіршується в зв’язку з нападами іноземних загарбників -татар і турків. У 1594 р. Тлумач спалили татари. Не встигли місто відбудувати, як у 1617-1618 рр. знову воно було спалене під час нового татарського набігу. Після цих руйнівних нападів у Тлумачі почали зводити оборонні споруди. Вони являли собою земельні насипи з частоколом, а вхідні брами будувались з каменю. Про ці оборонні споруди пізніше згадує мандрівник І. Вердум, який подорожував по Галичині в 1670 - 1672 рр. і позначив на своїй карті Тлумач як фортецю.
Міська рада
8. Тлумач (14)
Будинок
8. Тлумач (20)
Будинок-2
8. Тлумач (24)
У період Хмельниччини (осінь 1648р.) православні міщани Товмача та селяни навколишніх сіл приєдналися до козацького війська. Полковником обрали міщанина Ярему Поповича. Місто було перетворене на опорний пункт повстанців, які захопили замок і костел у самому місті, замки у селах Палагичі та Живачів, двір шляхтича Яблоновського. Місто кілька разів переходило з рук до рук і було зовсім зруйноване.
Протягом 2-ї пол. XVII ст. місто поступово було відбудоване.
РАЦС
8. Тлумач (23)
Будинок польського товариства "Сокіл" (поч.20ст.)
8. Тлумач (21)
Будинок польського товариства "Сокіл" (поч.20ст.)
8. Тлумач (18)
Один із успішних етапів розвитку міста збігся з проживанням тут родини Дідушицьких. 1841 р.(1838р.?) Генрик Дідушицький збудував тут цукровий завод, який став одним із семи таких заводів у Галичині та випускав найбільше з усіх них цукру. Але невдовзі дідич помер (1845р.), і цукроварня перейшла до рук акціонерного товариства. Коли з часом члени спілки почали ділити активи підприємства, це стало початком кінця перспективного виробництва. 1901 р.(1882р.?) завод закрили.
Зведений 1874 р. у Товмачі костел святої Анни в часі Другої світової війни його сильно пошкоджено і зачинено. У 1970-х роках храм знесли остаточно і збудували на його місці кінотеатр "Ювілейний".
Вулиця
8. Тлумач (12)
Церква Прсв.Трійці
8. Тлумач (7)
Храм з дзвіницею
8. Тлумач (6)
У 1930-х рр. Товмач переживав культурне піднесення. На 10 тисяч населення тут видавали три часописи, діяли 28 єврейських, 18 польських і 12 українських товариств. Працювало три читальні, діяли синагога, костел і церква. До слова, у костелі тоді встановили годинники із підсвітками, що на той час було дивовижою, тим більше для невеликого містечка.
З початком Другої світової війни та після неї для Тлумача настали важкі часи. Євреїв розстріляли, поляки виїхали, 4 тисячі українців запроторили у концтабори чи знищили. Були зруйновані пам’ятки архітектури та промислові об’єкти.
Відтоді Тлумачу як повноцінному місту відродитися так і не вдалося. Зараз це аграрне містечко, без ознак розвинутої промисловості.
Храм Преображення Господнього
8. Тлумач (19)
Церква Царя Христа
8. Тлумач (13)
 Щоправда, у місті відродили гімназію, яка сім років тому відсвяткувала своє 100-річчя. З 1963 р. тут діє сільськогосподарський технікум бухгалтерського обліку (нині Тлумацький  коледж  ЛНУ). Є музична та юнацько-спортивна школи. Діє кімната-музей дитячої поетеси Марійки Підгірянки, працює Музей етнографії та побуту Тлумацького району.
Пам’ятник товмачу – засновникові міста
8. Тлумач (8)
Меморіальна плита зруйнованому костелу
8. Тлумач (9)
Районна рада та Козар
8. Тлумач (10)
 Тлумацький край, перейнявши хліборобські традиції, донині відомий високими врожаями зернових культур, цукрових буряків, розвитком бджільництва, не бракує тут овочів та фруктів. І тому фестивалі короваю з нового врожаю, меду та смачного Спаса стали органічними для міста. Кожне село Тлумацького району і сусідні райони демонструють під час цього дійства місцеву кухню, приправлену піснями й танцями.
Суворий Шевченко та сміливі діти
8. Тлумач (11)
Меморіал радянським воїнам у парку
8. Тлумач (15)
Монумент воїнам-афганцям
8. Тлумач (16)
Tags: Прикарпаття, Тлумач, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments