Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

"Ти признайся мені, звідки в тебе ті чари...". Містечко Кіцмань на Буковині

Мав трохи часу до початку "Маланка-Фест 2017" у Чернівцях,тож вирішив не витрачати його на безцільове блукання вулицями чи пасивні посиденьки,-відправився в один із райцентрів Буковини,батьківщину відомого українського поета та композитора Володимира Івасюка,містечко Кіцмань,яке знаходиться за 25 км.від обласного центру.
 Містечко невеличке,я б сказав навіть досить таки маленьке,але тим не менше,подивитись у ньому є на що,хоча затримуватись на тривалий час не бачу сенсу(мені на огляд цікавинок Кіцмані + сніданок у кафе вистачило однієї години).
8. Кіцмань (26)
Кіцманське поселення згадується у грамоті молдавського господаря Олександра Доброго від 6 липня 1413 р. За цим документом він подарував Великий КІЦ (назва ця вживалася, коли йшлося про село з навколишніми присілками) своїй тещі
Анастасії.Пізніше, за її заповітом, воно було передано церкві. Інші джерела вказують, що Олександр Добрий у тому ж 1413 р. подарував Кіцмань Радівецькій єпархії.
Свято-Миколаївська церква.Фасад (1876р.)
8. Кіцмань (1)
Дзвіниця
8. Кіцмань (2)
Храм.Тил
8. Кіцмань (4)
 Історики гадають, що назва «Кіцмань» походить від Буковинського слова «коц»- килимок, бо тут жили майстри килимарства. Також припущення, що поселення дістало свою назву від чоловічого імені Козьма (Koizma).
Фото
8. Кіцмань (5)
Будівля староства / відділ внутрішніх справ+районний суд
8. Кіцмань (7)
Повітова адміністрація
8. Кіцмань (6)
В XVI-XVII ст. Кіцмань у порівнянні з іншими населеними пунктами Буковини значно розширив свої межі. Цьому сприяла та обставина, що поселення було прикордонним пунктом між Молдавією і Польщею, через який підтримувались стосунки між ними. До того ж, Кіцмань знаходився на перетині шляхів, які зв’язували долину між Дністром і Прутом. Розташування Кіцманя на кордоні призводило й до того, що він часто спустошувався військами різних держав. Влітку 1497 р.польський король Ян Альбрехт зосередив тут своє 80-тисячне військо перед Шипинецькою битвою, яка передувала його походові у Молдавію. Місцем розташування польсько-молдавських військ став Кіцмань і в 1685 р.
Пошта / філіал обласного краєзнавчого музею (1890р.)
8. Кіцмань (10)
Флюгер на вежі історичного музею
8. Кіцмань (9)
У друг. пол.XVIII ст. в Кіцмані почали розвиватися торгівля і ремесло. Це зумовлено було, зокрема, і відкриттям тут у 1788 р. ярмарку.
Напр. XVIII ст. Кіцмань став постійним місцем перебування управителя маєтками православного релігійного фонду, розташованими як у самому місті, так і в навколишніх селах.
Районний об*єднаний військовий комісаріат
8. Кіцмань (13)
Симпатична будівля
8. Кіцмань (14)
 Першу однокласну школу в Кіцмані відкрито 1788 р.; її спорудили на власні кошти мешканці міста та навколишніх сіл. Тільки напр. XIX ст. у місті відкрито шестикласну чоловічу і п’ятикласну жіночу школи. Проте навчатися в них діти селян не могли через відсутність матеріальних умов.
Після довгорічних клопотань населення 1904 р. в місті відкрито українську гімназію на кошти селян. 1911 р. тут вже функціонувала повна 8-класна гімназія, в якій навчалося 579 учнів, дві бурси,працювала також рільнича школа.
Симпатична будівля-2
8. Кіцмань (23)
Симпатична будівля-3
8. Кіцмань (12)
 31 липня 1798 р. у місті Кіцмань відбувся найбільший на Буковині, а відтак знаний далеко за її межами, ярмарок. Проведення торговиці у місті стало поштовхом до економічного піднесення поселення.На місці (поруч із кінотеатром ім. Івана Миколайчука), де колись проводили ярмарки, до святкування 600-літнього ювілею міста встановили скульптуру коня. Ще за панування на теренах краю австрійської імперії кінь був символом міста. Саме тому на гербі Кіцманя зображено символ міста – кінь.
Одна з будівель технікуму
8. Кіцмань (11)
Музична школа ім.В.Івасюка на вул.Червоноармійська
8. Кіцмань (21)
Державна гімназія / Кіцманський технікум Подільського державного аграрно-технічного університету.Навчальний корпус (1911р.)
8. Кіцмань (19)
Гімназія-технікум.Тил
8. Кіцмань (15)
 В архітектурі Кіцмані найбільше простежуються сліди часів австрійського правління. Особливо виражені такі риси в забудовах центру міста. Багато з них є адміністративними будівлями і по сьогоднішній день. Одноповерхова ратуша на вулиці Незалежності була побудована в 1890 р., свідченням чого є відмітка з датою на флюгері. Домінанта будівлі і його головна прикраса – мальовничий балкон, що видніється на невисокій вежі. На фасаді помітна символіка міста.
Кінотеатр & кінь
8. Кіцмань (16)
Райдержадміністрація & кінь
8. Кіцмань (35)
 Іншими будинками, що мають архітектурну цінність, є колишнє приміщення магістрату 1891р. (будинок народної творчості),приміщення пошти 1890р. (філіал обласного краєзнавчого музею), колишня повітова адміністрація (відділ внутрішніх справ та районний суд),будинок повітового суду 1898р. (школа-інтернат),гімназія та дворічна рільнича школа 1911р;1908р.(технікум).
Центральна вулиця містечка
8. Кіцмань (24)
Принади головної вулиці
8. Кіцмань (26)
Принади головної вулиці-2
8. Кіцмань (32)
На вул. Шевченка розташований костел Матері Божої Цариці.
 У 1812-1813 рр. у Кіцмані засновано парафію (спочатку як капеланію), а 1826 р. освячено сучасний мурований храм. 1906 р. його було реконструйовано та розбудовано,після чого будівля втратила свій первісний вигляд. У 195?-1990 рр. закриту святиню використовували як шкільний спортзал. У 1999-2006 рр. повернений храм було відремонтовано.
Будинок повітового суду / школа-інтернат (1898р.)
8. Кіцмань (22)
Ратуша / міська рада
8. Кіцмань (25)
Магістрат / будинок народної творчості (1891р.)
8. Кіцмань (33)
 Інша святиня містечка-Свято-Миколаївська церква,була зведена у 1876 р.
Будинок народної творчості та дозвілля + центральна площа
8. Кіцмань (28)
Володимир Івасюк (1949-1979рр.)
8. Кіцмань (30)
Дворічна рільнича школа / головний корпус технікуму Подільського державного аграрно-технічного університету (1908р.)
8. Кіцмань (39)
 У Кіцмані 4 березня 1949 р. народився Володимир Івасюк - український поет і композитор. Один із основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні.
18 травня 1979р. його було знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційна версія - самогубство- підлягала сумніву громадськості як 1979р., так і тепер. Відповідно до неофіційної версії, смерть Івасюка була вбивством, виконаним КДБ за наказом вищого керівництва СРСР.
Костел Матері Божої Цариці.Фасад (1826р.)
8. Кіцмань (37)
Храм.Профіль
8. Кіцмань (36)
Храм-новобуд (УГКЦ)
8. Кіцмань (40)
Tags: Буковина, Кіцмань, архітектура, мандрівки, памятники, ратуша, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment