Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Затурці

Село Затурці розташоване на річці Турії в Локачинському районі Волинської обл., за 18 км від райцентру. Бл. XIII ст. на території села було побудоване городище. Пізніше на його місці спорудили феодальний замок з кам’яними стінами та ровом, що заповнювався водою. Залишки цього замку в народі ще й досі називають «городець».
Вперше Затурці згадуються на поч. XVI ст. у зв’язку з тим, що власник села магнат Б. Затурецький стягував мита з проїжджих купців, не маючи на це грамоти короля. Вдруге про село зустрічаються дані в документі під 1557 р., коли селяни, протестуючи проти покріпачення, намагалися спалити двір земського судді.
13. Затурці (7)
Будинок культури
13. Затурці (1)
Храм-новобуд Преподобної Параскеви Сербської з дзвіницею
13. Затурці (2)
У 1619-1624 рр. у Затурцях коштом каштеляна Яна Лагодовського,який був дідичем села, споруджено дерев'яний костельно-монастирський комплекс отців - августинів. У 1642-1646 рр. за кошти нового власника села Валеріана Подгороденського замість дерев'яних звели муровані костел і монастир для августинів. 1646 р. єпископ М. Красицький консекрував храм під титулом Пресвятої Трійці і Св. Марії Магдалини.
У 1648р. та 1760 р. костельно-монастирському комплексу завдавали шкоди козаки і гайдамаки, проте його пізніше відновлювали. У 1832 р. царська влада закрила монастир августинів, а костел замінила на православну церкву.
Церква Св. Параскеви (1922р.)
13. Затурці (3)
Храм.Профіль
13. Затурці (4)
Ставок
13. Затурці (5)
 Під час І світової війни костьол та монастир знову були значно пошкоджені. В 1932–33 рр. костьол було відбудовано, частково почалися роботи по відбудові монастирських приміщень. Праці були перервані окупацією цих земель Радянським Союзом в 1939 р., потім подіями ІІ світової війни. Після 1945 р. костел були закрито комуністами, в ньому зробили клуб, потім склад хімікатів та будівельних матеріалів, монастирські приміщення були повністю знищено.
1994 р. храм відремонтовано на пожертви з Німеччини, Польщі, Голландії та Великої Британії, а 25 вересня 1994 р. його освятили під титулом Пресвятої Трійці.
Костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини (1642-1646рр.)
13. Затурці (7)
Троїцький костел
13. Затурці (9)
Фото
13. Затурці (12)
 У Затурцях крім костелу є й дві церкви-обидві на честь Преподобної Параскеви.Та що новіша,мурована, зводилася протягом десяти років і була освячена у 2013-му. А от старша ,зведена у 1922р. -дерев*яна,стоїть на місці своєї мурованої попередниці,спорудженої у 1770р. та знищеної під час військових дій Першої світової війни. В радянський період були заклики розібрати церкву, адже вона ніби заважала можливості зробити дорогу зі школи до клубу, проте святиня вистояла і весь час була чинною.
Неподалік від південної околиці села Затурці розташована гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні,- витік річки Турії. Площа 0,2 га. Створена з метою збереження джерел природного походження, які є витоком річки Турії.
Споруда.Фасад
13. Затурці (8)
Заказник "Витоки річки Турія"
13. Затурці (13)
 В мальовничій місцевості у північно-західній частині села,на пагорбі, знаходиться ще одна пам*ятка, -родинна садиба Ліпінських – яскравий штрих історичного портрета Затурців.
З колишнього дворянського маєтку відкривається широка панорама поселення, що лежить в долині річки Турії обабіч історичного шляху з Луцька до Володимира-Волинського. Навколишні ліси, один з яких затурчани називають за прізвищем його колишнього власника «Ліпінський ліс», ніби обрамлюють сільський пейзаж, викликають захоплення своєю красою і таємничістю.
Садиба родини Липинських (поч.19ст.-1882р.)
13. Затурці (16)
Інфо-таблиця
13. Затурці (14)
Будівля
13. Затурці (19)
 Родинний будинок дворян Ліпінських – одна з найдавніших будівель у Затурцях. За твердженням відомого історика О. Цинкаловського , закладення фундаменту відбулось у 1871р. Фото 1910 р. відтворює муровану житлову споруду з величним ганком, який спирається на чотири масивні колони. Вигляд парадного входу та міцні фундаменти, ймовірно, вказують на задум господарів звести двоповерхову будівлю.
У роки Першої світової війни в Затурцях зупинилась лінія фронту, тут велись позиційні бої, внаслідок чого всі господарські споруди і житло в маєтку було спалено й поруйновано. У 1927-1931 рр. на фундаментах старого дому молодий господар Станіслав Липинський споруджує гарний двоповерховий палац.
Під час війни у 1944 р. дерев’яний другий поверх будівлі згорів. У повоєнний період над першим поверхом було зведено двосхилий дах, який явно не пасував до статечних колон фасаду та арок на відкритій терасі. Пізніше арки були замуровані.
У сер. 1990-х рр. розпочалась реставрація споруди, і над нею знову було зведено другий поверх з «ламаним» дахом під черепицею. Згодом черепичне покриття замінили гонтом.
Садиба-музей
13. Затурці (20)
Портик з колонами
13. Затурці (21)
Музей В.Липинського
13. Затурці (17)
 Парк Липинських був своєрідною візиткою дворянської родини на зламі ХІХ-ХХ ст. У 1994 р. парк отримав статус пам’ятки садово-паркового мистецтва, а з 2001 р. садиба Ліпінських набула статусу "Пам’ятки історії національного значення”.
З 22 серпня 2011 р. у будинку на території колишнього маєтку дворян Ліпінських функціонує Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського. У музеї – чотири зали постійної експозиції, одна – для змінних виставок, конференцзала з виходом на відкриту терасу з арками , просторий вестибюль з дерев’яними сходами на другий поверх, де розташовані фондосховища та кабінети співробітників музею.

Tags: Волинь, Затурці, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments