Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Красичин: шикарний замково-парковий ансамбль на землях Надсяння

   Сюди всього якихось 10 км від Перемишля. Маршрутки курсують частенько,надовго тут не затримаєтесь(хіба при бажанні),тому що саме містечка непоказне: це маленький населений пункт, у якому трохи приватних будинків,невиразний центр, парафіяльний костел святих Марцина і Варвари, збудований у 1760 р. Потоцькими, й власне надзвичайний замок,а вірніше замково-парковий комплекс.Саме він і вартує того,щоб приїхати сюди, у Красичин.
5. Красічин (17)
Костел святих Марцина і Варвари (1760р.)
5. Красічин (1)
Храмове подвір*я
5. Красічин (3)
Комплекс: костел + дзвіниця + мур
5. Красічин (6)
На місці сучасного замку і в його околицях при археологічних розкопках були знайдені кілька скарбів з монетами і поховання часів раннього середньовіччя. Попередник замку – дерев'яний форт із земляними валами ,зведений в 14 ст., коли на цих землях проживали брати Павло і Ян Ожеховські. У документах тієї епохи фортифікаційна споруда згадувалося під назвою "Замок Сливниця", оскільки саме таке ім'я носило поселення, з якого згодом утворилося містечко Красичин.
Нащадки роду Ожеховських з часом змінили прізвище на Красицьких, і стали засновниками сучасного кам'яного замку, який був збудований в кін. 16 ст. при каштеляні Перемишля Станіславі Красицькому. Маєток багатого шляхтича за звичаєм тієї епохи було захищено ровом і валом з частоколом, а по кутах фортечної стіни височіли кам'яні башти-бастеї – споруди з кількома ярусами для розміщення гармат. В цілому замок, будівництво якого почалося в 1580 р., призначався для оборони південних кордонів Речі Посполитої і був позбавлений будь-яких вишуканих форм.
Храм Мартина та Варвари.Фасад
5. Красічин (7)
Ріка Сян
5. Красічин (5)
Гімназія ім. А.С.Сапі(є)ги
5. Красічин (30)
 Після смерті Станіслава Красицького в 1602 р. замок дістався його синові Марцину. У першій пол. 17 ст. Марцин задумав створити з оборонного замку в Красичині чудову резиденцію в стилі італійських палаццо. Модернізація замку під управлінням італійця Гальяццо Аппіані тривала багато років, аж до смерті Марцина в 1633 р.
У цей період суворий замок перетворився на перлину ренесансного мистецтва, чотири бастеї були перероблені в круглі вежі, яким дали назви за видами влади тієї епохи: Божественна, Папська, Королівська, Дворянська. У замковому дворі з'явилися аркадні галереї, які разом зі стінами житлових приміщень були прикрашені в техніці сграфіто. Кілька тисяч кв. метрів займають ці дивовижні розписи, на яких зображені монархи різних епох, представники династії Красицьких, релігійні діячі і святі, а також різні сцени з світського життя аристократичного суспільства. Подейкують, що володіння Марцина Красицького настільки сподобалося королю Сигізмунду III, що він обдарував свого вірного соратника ще кількома селами.
Королівська вежа
5. Красічин (8)
Дворянська вежа
5. Красічин (9)
Фото
5. Красічин (11)
  Прямих спадкоємців після Марцина не залишилося, і замок перейшов до рук його племінників, які привели замок до зубожіння і запустіння. Після згасання чоловічої лінії роду Красицьких замок був успадкований Урсулою Красицькою, а потім її дочкою Ельжбетою. У 1724 р. Ельжбета і її чоловік Ян Тарло, який обіймав посаду люблінського воєводи, провели ремонт у Красичинськом замку. Після смерті цієї пари замок неодноразово змінював господарів, якими виявлялися впливові магнати – Потоцькі, Пнінські, Тарлови, Шембек. У 1835 р. замок був викуплений львівським князем Леоном Сапігою, який буквально відродив колишню красу замку, що став на багато десятиліть фамільною резиденцією цього роду.
Місток-віадук
5. Красічин (13)
Замок Красицьких
5. Красічин (15)
Замок Красицьких-2
5. Красічин (19)
 До Другої світової війни замок Красичин був родовою резиденцією Сапєгів. Вони прикупили ще декілька ближніх сіл, збудували пивоварний, лікеро-горілчаний та ткацький заводи, цегельню, впорядкували занедбане замкове подвір'я. За Сапєгів Красичин славився  розкішними інтер'єрами, колекціями картин, книг, гобеленів та інших цінностей. Але й  Сапєгам із замком не пощастило- у травні 1852 р. під час весілля сина Леона, Адама Сапіги в замку сталася пожежа, яка знищила багато цінних інтер'єрів і старовинних будівель. Реставрація старовинного замку під управлінням архітектора Адольфа Куна тривала чимало, але поступово замок в Красичині знову набув вигляду прекрасного палацу в стилі епохи Відродження.
Вежі: Папська(центр)-Королівська(ліворуч)-Божа(праворуч)
5. Красічин (20)
Стіна твердині
5. Красічин (21)
Місточок-2
5. Красічин (22)
 Успішне відродження замку Красицьких перервала Перша світова війна, в період якої замку знову були нанесені руйнування. Але найстрашніші події чекали Красичинський замок в 1939 р., коли на територію Польської республіки увійшли війська Червоної Армії. За роки радянської окупації і в період Другої світової війни були безповоротно втрачені історичні інтер'єри та цінне майно власників замку, спаплюжені родинні склепи і зруйновані фрагменти старовинних будівель замкового комплексу. Після війни в замку деякий час розташовувався технікум лісового господарства, а в 1963 р. в замку Красицьких нарешті почалася реставрація. В кін. 1990-х рр.після чергової модернізації Красичинського замково-паркового комплексу тут було відкрито затишний готель для туристів.
Замковий двір
5. Красічин (24)
Замковий двір-2
5. Красічин (25)
Замковий двір-3
5. Красічин (26)
 До Красичина з Перемишля з періодичністю 40-60хв.від зупинки "Вул.Ягелонська" відправляються маршрутки,вартість проїзду 3,8 злотих(станом на липень 2017р.).Час у дорозі -бл.20хв.
Гармата
5. Красічин (27)
Будівля готельного комплексу Zamek w Krasiczynie
5. Красічин (28)
Tags: Красичин, Польща, вежа, замок, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments