Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Полонне - місто козацької слави

        "Сідлай, хлопче, сідлай, малий,коня вороного
               Та побіжи в чисте поле,чи йде ляхів много".
                   Вертається малий хлопець аж із Полонного:
                       "Їде ляшків сорок тисяч,тільки без одного"...
                                                                     Уривок з пісні "Ой з-за гори високої" (Пісня про Данилу Нечая).
2. Полонне (15)
Центр міста
2. Полонне (3)
Композиція: Кобзар + уривки його творів
2. Полонне (1)
Альтанка + камінь + таблиця: на честь першої згадки про місто
2. Полонне (2)
 О восьмій ранку я був в одному із найдревніших міст України-Полонному. Перед ним встиг вже оглянути Славуту та проїхатись Шепетівкою.
З літописів відомо, що в 996 р. Володимир Великий завершив будівництво Десятинної церкви і приписав їй десяту частину своїх «градів». Серед них було і Полонне, недарма літописець називає його «святої Богородиці град Десятинний».В сучасному центрі міста встановлено альтанку, а у ній камінь з закріпленою плитою,на якій викарбувана ця інфа.
Галерея історичних постатей
2. Полонне (4)
Таблиця на мурі при валі
2. Полонне (5)
Троїцька церква на місці старої дерев*яної  (2005р.- ... р.)
2. Полонне (6)
  Спочатку місто належало Великим князям Київським: Володимиру Святославовичу, Ярославу Мудрому, в 1170 р. жив удільний князь Володимир Мстиславович. У 1195 р. київський князь Юрій віддає Полонне своєму зятеви Роману Мстиславовичу - правителю Волині. Після утворення Галицько-Волинського князівства Полонне ввійшло до його складу. Полонним свого часу володіли  також галицький король Данило, князь Костянтин Острозький, польський шляхтич Стефан Потоцький та інші знатні особи.
 Місто називалося по-різному: «Полонноє», «Полони», «Польний», «Полний», а в давніх актах - «Полонная», «Полонне», «Полонне Великое», «Полонне Новоє». Щодо походження назви існує декілька версій: хтось вважає що вона пішла від назви території, де жили поляни, Полянської землі, інші - від слова «полонити», брати в полон.
Братська могила членів КП(б)У (1922р.)
2. Полонне (7)
Панорама центру міста. Вид з бастіону
2. Полонне (8)
Храм-новобуд
2. Полонне (9)
 На місто часто нападали кочівники, щоб захиститися від них, мешканці Полонного будували різні укріплення. У ХІІ ст. князі на природній височині вибудували замок–фортецю із земляними валами, дерев’яним частоколом. Однак фортеця не завжди рятувала місто від ворогів. Велике знищення в роках 1169 і 1172 принесли напади половців, а в 1240 р. місто було спалене татарами, тому що знаходилось недалеко від небезпечного Чорного Шляху, котрим йшли вони в глибину українських земель. По великих руйнівних нападах відродженню міста допомагало його вигідне розташування на розвилинах торгівельних шляхів, що вели з заходу на схід до Києва і на південь до Меджибожа.
Монумент
2. Полонне (10)
Брама костелу Св.Анни
2. Полонне (14)
Гаражі(?) та госпспоруда(?)
2. Полонне (22)
Першою культовою спорудою міста, про яку дійшли писемні згадки, був православний монастир часів Галицько-Волинської держави Данила Галицького. На поч. XX ст. в Полонному функціонувало 9 православних церков та каплиць, костел, синагога, проте майже всі релігійні споруди були знищені московським комуністичним режимом ще у 30-х рр. На 1991 р. в місті діяли лише костел та дві православні церкви.
Костел святої Анни заклав у Полонному новонавернений католик Іван-Януш Острозький. Будівництво костелу, під керівництвом італійських архітекторів, розпочалося у 1593 р. і було завершене у 1607 р. Від самого початку при костелі-каплиці працювали отці Єзуїти.
Сцена + каплиця(?)
2. Полонне (16)
Йосиф + Дитя
2. Полонне (17)
Подвір*я + брама
2. Полонне (18)
У 1617 р. татарська орда під проводом хана Девлет Герея вторглася в Поділля,а слідом за татарами на Україну рушило турецьке військо на чолі з Алімазором. У 1618 р., після такого нашестя ворогів, полонський костел був пограбований і спалений. Відбудував його у 1646 р. С.Любомирський, краківський воєвода. У 1649 р. князь він зафундував будову парафіяльного костелу в Полонному-Новому Місті, поблизу р. Хомори, під назвою Св. Анни на честь покровительки своєї матері.
Костел Св. Анни (1607 р.).Фасад
2. Полонне (15)
Костел Св. Анни.Тил-профіль
2. Полонне (20)
Костел Св. Анни.Тил-профіль-2
2. Полонне (21)
 Замковий костел-каплиця вдруге був пограбований і зруйнований у 1651 р., військом Б. Хмельницького під проводом Максима Кривоноса. Нещасна доля припала й для парафіяльного костелу.
Після другого зруйнування костел-каплицю було відбудовано лише у 1716 р. Зробив це Єжи Домінік Любомирський. У 1726 р. він дав розпорядження розбудувати споруду до сьогоднішньої структури костелу,а у 1738р. освятили цю споруду, надаючи їй назву Успіння Пресвятої Діви Марії і св. Антонія з Падуї. Після касації Ордена Єзуїтів (1773р.) до їх костелу була перенесена парафія св. Анни з костелу, що знаходився в Полонному - Новому Місті, подальша доля якого невідома.
З посиленням режиму радянської влади у 1933 р. костел втретє був пограбований, закритий і призначений на стайню. З 1936 р. по 1941 р. у костелі був відділ НКВД, а у підвалі - катівня.
Фото
2. Полонне (23)
Храм
2. Полонне (25)
Плебанія(?)
2. Полонне (19)
 На виїзді з міста у бік Хмельницького є ще одна пам'ятка - Полонський парк, який заклав знаменитий на Поділлі ірландець, майстер садово-паркового мистецтва Діонісій Макклер. До речі, він також заклав парки у Самчиках та Старому Кривині.
Річка Хомора
2. Полонне (26)
Центр з композиціями та земляним валом
2. Полонне (27)
 З початком Визвольної Війни козацькі полки Максима Кривоноса 10 липня 1648р. підійшли до Полонного, яке, за словами М.Кушевича, було «велике й незмірно краще для оборони, ніж Львів». У розпорядженні полонського старости Яндзецького була залога чисельністю 1200 жовнірів і 700 шляхтичів, 80 гармат, великий запас пороху та харчів. Проте вже 11 липня, після бою, козаки зайняли передмістя. Вони налагодили зв'язок з жовнірами, набраними з українських міщан і селян, а також із мешканцями міста. 12 липня мешканці міста допомогли козакам захопити фортецю і все майно. Повстанці знищили польську залогу, перебили євреїв, захопили багато полонених, зброї, провіанту та ін. здобич.                         Звістка про падіння Полонської фортеці викликала масові втечі шляхти з території Південно-Східної Волині. Альбрехт Радзивіл стверджував, що налякана шляхта без будь-якої оборони покинула Заслав, Острог, Корець, Межиріч.
Хоча основні сили повстанців залишили місто, в Полонному розмістився козацький загін.Тоді Полонне було сотенним містом Волинського козацького полку.
В травні-червні 1649 р. козаки залишили полонську фортецю,вона по суті, залишалась порожньою. Тому після підписання Зборівського договору татарські загони вперше в історії захоплюють Полонне. У грудні 1649 р. в межиріччі Случі та Горині знаходяться загони Данила Нечая. Поляки знову займають полонську фортецю лише в 1650 р.,але вже в 1651 р. українські війська знову повертають собі Полонне, взявши фортецю і знищивши весь польський гарнізон.
Tags: Полонне, Хмельниччина, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments