Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Радомишль

 Радомишль - одне із стародавніх міст Полісся і України.Вперше Радомишль згадується у літописі 1150 р. під назвою Мичеськ, пізніше - Микгород. Старовинна назва древлянського міста походить від назви річки Мика.
За княжої доби Мик-город мав вигідні стратегічні умови для розташування укріплення і побудови городища, адже його із обох сторін омивали річки Тетерів і Мика.
Бл. у пер. пол. XVI ст. з'явилася нова назва міста. Після чергової татарської навали його з Микгорода перенесли на стратегічно вигідніше місце - стрімкий лівий берег р.Тетерів. За народною етимологією, «радісна мисль» про переселення і дала нову назву поселення - Радомисль. За іншою версією, вона походить від імені людини (аналогія: Земомисл, Осмомисл). Перша писемна згадка про назву «Радомисль» належить до 1569 р. і лише з 1946 р. вживається назва «Радомишль».
12. Радомишль (20)
Майдан Соборний
12. Радомишль (8)
Меморіал Слави загиблим воїнам під час Великої Вітчизняної війни (1982р.)
12. Радомишль (6)
 В 1320-х рр. великий князь литовський Гедимін зайняв Древлянську землю і 1362 р. Мичеськ потрапив до складу Великого Князівства Литовського і належав йому 207 років.
У 1399, 1416 та 1462 рр. місто зазнало руйнувань під час нападів татар. Напади тривали й пізніше,через це в XVI ст. місто занепало й перейшло у власність Києво-Печерського монастиря.
1569р. внаслідок Люблінської унії в місті встановилася влада Польщі і протрималася протягом 224 років.
Чималу роль у розвитку міста відіграв архімандрит Києво-Печерського монастиря Єлисей Плетенецький. З його іменем пов'язаний початок книгодрукування в Києві. 1606 р. для потреб лаврської друкарні він збудував у місті папірню, яка стала першим на території сучасної України підприємством з виготовлення паперу.
Святомиколаївський собор (1890р.)
12. Радомишль (2)
Інтер*єр
12. Радомишль (4)
Інтер*єр-2
12. Радомишль (5)
У 1702–1704 рр. мешканці міста підтримали повстання під проводом Семена Палія, завдяки якому на якийсь час польська влада змінилася на владу лівобережного гетьмана Івана Мазепи.
Значення міста зросло з 1746 р., коли воно стало резиденцією греко-католицьких митрополитів. У цей час збудовано Радомишльський замок, оточений ровом і валом, де містилася резиденція зі скарбницею. 1763 р. в центрі міста на місці згорілої церкви збудовано церкву Святої Трійці.
1750р. на Радомисльщині діяв відомий гайдамацький ватажок І.Подоляка.
Храм.Фасад
12. Радомишль (1)
Будівля
12. Радомишль (10)
Будівля-2
12. Радомишль (9)
 Після 3-го поділу Польщі греко-католицька митрополія та її резиденція в Радомислі були ліквідовані, а саме місто у складі Правобережної України було приєднане до Російської імперії.
На поч. XIX ст. в місті працювали незначні за розмірами і обсягом продукції промислові підприємства. В 1803 р. у місті діяли пивоварний і цегляний заводи, млини на р. Тетерів, велася торгівля.З 1805 р. діє гарматний завод. В 1822 р. збудовано цегляний завод.  З друг. пол. XIX ст. Радомисль набуває промислового вигляду. Вже у 1896 р. в місті діяло 12 фабрик і заводів. Поступово розвивалося виробництва пива. Найбільшого розквіту виробництво пива зазнало за промисловців І.Альбрехта і А.Тайферта. Пивзавод працював під назвою «Пильзень».
Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль»
12. Радомишль (12)
Музейний комплекс
12. Радомишль (13)
Псевдо замок на місці старої папірні
12. Радомишль (24)
Після ліквідації греко-католицької митрополії 1795 р. дерев'яний митрополичий кафедральний собор Святої Трійці у Радомислі перетворено на православний. У 1851 р. собор перебудували і поставили на кам'яний фундамент.
В 1852 р. в місті нараховувалися, крім собору Святої Трійці і католицького костьолу, ще одна синагога і 6 єврейських молитовних будинків. В 1882 р. закінчується будівництво Свято-Миколаївського храму.
У 1902 р. у місті Радомишль де р.Мика впадає у Папіронський став було споруджено великий млин, який працював до 1960-х років. У 2007 р. млин придбала Ольга Богомолець для влаштування музею «Замок Радомисль». Впродовж реконструкції 2007 - 2011 рр. було виявлено, що споруда була зведена на залишках фундаменту більш давньої будівлі. У результаті була висунута версія, що оскільки район міста, де знаходиться будівля млину, зветься Папірня, раніше на цьому місці знаходилася відома з хронік Радомишльська папірня, зведена між 1612 і 1615 рр. за наказом архімандрита Києво-Печерської лаври Єлисея Плетенецького (між 1550 і 1554–1624).
Папіронський став
12. Радомишль (16)
Гребля
12. Радомишль (21)
Пейзажі
12. Радомишль (15)
Внаслідок досліджень, що проводилися під час реконструкції і реставраційних робіт, був встановлений також оборонний характер споруди, де розміщувалася папірня. Крім того, виявлено, що будівля зведена на підземній гранітній скелі.
В процесі реставрації були відтворені інтер'єри XVII–XIX ст. В 2008–2009 р. до основної будівлі була добудована башта 35 м заввишки, на якій був встановлений дзвін.
В 2009 р.поблизу будівлі млину був встановлений на течії річки Мики пам'ятник засновникові Радомишльської папірні Єлисею Плетенецькому. Офіційне відкриття історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» відбулося 30 вересня 2011р.
В листопаді 2012р. відкрита відновлена лінія виробництва паперу за технологією XVI–XVII ст.
Нині до складу історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» входять:Музей української домашньої ікони;Обрядова зала (котра також є частиною Музею);Концертна зала (Камінна або Михайлівська);Трапезна;Ландшафтний парк із двома водоспадами, а також островами, рідкісними рослинами та старовинними скульптурами XVII–XIX ст.;пам'ятник засновнику Радомишльської папірні, архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому.
Архангел Михаїл
12. Радомишль (27)
Вид на «Замок Радомисль»
12. Радомишль (17)
Вид на «Замок Радомисль»-2
12. Радомишль (11)
 Детальна інформація про комплекс тут .
Tags: Житомирщина, Радомишль, мандрівки, музей, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments