Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Герца-найменший райцентр найменшого району найменшої області України

 Згідно дослідження відомого історика W. Kerbach з 1989 року, назва Герца у міфологічному значені можна віднести до слова «Херц», що у перекладі від давньоєврейського означає «Рідна мати» або «Земля – годувальниця».
Офіційно в документах значиться, що в 1437 р. місцевість була придбана, як приватна власність паном Херц. Майже до кін. XVIII ст. Герца була феодально-залежним містом і лише у 1732 р. переходить до розряду торгового містечка. У 1775–1777 рр. Герца була окупована австро-угорськими військами, але з 1777 р. знову переходить у володіння Румунії. У цьому ж році місто набуло статусу крайового центру Чернівецького краю, що стало поштовхом для розвитку, заселення та благоустрою міста.
4. Герца (16)
Комплекс Спиридонівської церкви
4. Герца (1)
Спиридонівська церква (1807р.)
4. Герца (7)
Храм розмальований іконами
4. Герца (4)
 Вже в 1790 р. Герци мав статус краю, що багато важить в політично – економічному значені того часу. Під час адміністративної реформи XVIII ст. Герци перетворюється із дрібного торгівельного центру у резиденцію краю з певними органами місцевого уряду. Тому не дивно, що 1797 р. тут починається будівництво із цегли та каменю нової церкви, більш широкої та просторої ніж попередня - церкви Святого Георгія Победоносця (пізніше її перейменували в храм Святого Чудотворця Спиридона). Про значення Герцаївського краю говорить і використання дільничної печатки ще з 1824 р. З самого початку існування поштового зв’язку (1862 р.) в Молдавії, Герца мало своє поштове відділення.
При вході
4. Герца (5)
Храм.Тил
4. Герца (3)
Криниця-лебідь
4. Герца (9)
Фото
4. Герца (8)
 До окупації Буковини австрійцями (1774 р.) Герца економічно процвітала, але після 1775 р., коли офіційно встановили кордони між Румунією і Австрійською імперією Герца втрачає значення дільничного краю.
29 червня 1940 р., за вимогою Радянського правління, Румунія повинна була залишати  усі господарські та економічні речі, а також увесь транспорт на території Бессарабії та у північній Буковині. Не виконання цієї вимоги загрожувало війною. Румунія виконала цю вимогу. Це не стосувалось Герци. У другій половині дня 29 червня 1940 р., переходячи  лінію в районі с. Маморниця – Цурень, три радянських танка вирушили в Герци. На північній частині міста танки були зупинені румунським військовим дозором у складі 4-х осіб. Танкісти зупинили машину, вислухали доводи дозора про те, що вони незаконно переїхали на територію Румунії, потім, закривши люк танка, стали розстрілювати дозор з кулемета.  На сході м. Герца установили Державний кордон СССР з Румунією. В перші дні війни місто було майже повністю зруйноване.
Райдержадміністрація (поч.20ст.)
4. Герца (11)
Колишній будинок художника Артура Верона
4. Герца (12)
Герб на будівлі
4. Герца (10)
Герцаївський район є найменшим в Україні за територією, а Герца – найменшим за населенням райцентром. А ще однією особливістю міста і району є його румуномовність: румунською розмовляють близько 97 відсотків населення.
Герца розташується на правому березі р. Прут за 8 км від залізничної станції Новоселиця. На півдні район межує з Румунією і тому не випадково, що бл. 80% населення Герци - румуни.
Георге Асакі -румунський і молдовський письменник
4. Герца (14)
Середня загальноосвітня школа (1911р.)
4. Герца (16)
Будівля.Тил
4. Герца (20)
Садиба.Фасад
4. Герца (15)
У місті збереглися багато свідоцтва колишньої довоєнної розкоші, зокрема декілька віл та маєтків багатих мешканців кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Серед них найбільше виділяється будівля райдержадміністрації (видатна пам’ятка культури, будинок-музей художника Артура Верони) – одноповерхова, з масивною баштою, що схожа на оборонну, з чотирьохсхильним черепичним дахом.
В центрі міста знаходиться будинок, в якому народився Георгій Асакі – визначний румунський літературний діяч ХІХ ст.. Нині в будівлі розташована районна бібліотека яка носить його ім'я. У Герці працює літературний музей його імені, створений у 1968 р. у приміщенні ліцею.
Районний будинок дозвілля для дітей та молоді
4. Герца (18)
Споруда.Фасад
4. Герца (19)
Центральна районна бібліотека ,- будинок письменника Г. Асакі
4. Герца (22)
Таблиця
4. Герца (21)
 В корпусі Центральної районної лікарні жив племінник Артура Верони – Паул Верона,  художник. В панському домі, нині по вул. Ломоносова, жив Микола Генрі Верона (1862 – 1938рр.) художник – мініатюрист. Також не можна залишити поза увагою споруду Герцаївської ЗОШ, якій 100 років та сучасний Будинок культури де у ХІХ ст. була єврейська школа.
Магазин "Берізка"
4. Герца (25)
Пам*ятник загиблим  в Афганістані
4. Герца (23)
Погруддя М.Емінеску
4. Герца (26)
 А ще я там смачно пообідав,правда під пильним поглядам місцевих відвідувачів закладу(можливо це через українську мову В УКРАЇНІ) і покинув містечко з його цікавинками,витративши на їхній огляд "аж" цілу годину..
Tags: Буковина, Герца, мандрівки, палац, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments