Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Браїлів: монастир,маєток,Чайковський і не тільки...

Оскільки вже була майже 18 год. і встигнути все що хотілося і планувалося ще вранці було не реально, то прийшлося вибирати: або у Чернятин або у Браїлів. В Чернятині збереглася гарненька садиба,але окрім неї там більше нічого не вартувало моєї уваги,на відміну від Браїлова,де можна оглянути декілька цікавинок та й не боятися за зворотній транспорт(вибирався я з Жмеринки).Питання вирішилося без довгих вагань і роздумів,-Браїлів,останній пункт мого насиченого  липневого дня.
6. Браїлів (12)
Братська могила 248 радянських воїнів, загиблих при звільненні селища(1956р.)
6. Браїлів (1)
Пам’ятник 280 воїнам – односельчанам, загиблим на фронтах ВВВ(1986р.)
6. Браїлів (24)
Будинок творчості школярів та юнацтва.Фасад
6. Браїлів (15)
 Свій вік містечко рахує від 1440-го р., хоча є припущення й про давніше походження. Важливе у стратегічному плані укріплення на річці Рів засновують за литовського газдування. Поділля довгий час залишатиметься ареною суперечок між Литвою, Польщею, Туреччиною. За однією з версій назва містечка має  турецьке походження,- так само називають кілька поселень на території Румунії та Молдови - турецькою Ібраїл.За іншою версією, оскільки укріплене поселення розмістилося на мисі при впадінні річки Браги в річку Рів, то називалося воно Брагірів від місцини, де зливалися ці дві річки. Згодом назва трансформувалася в сучасне – Браїлів.
Будинок творчості школярів та юнацтва.Тил
6. Браїлів (14)
Костел Прсв.Трійці (1852-1879рр.).Фасад
6. Браїлів (21)
Євангелісти при вході: Іван та Лука
6. Браїлів (18)
Євангелісти при вході: Марко і Матвій
6. Браїлів (17)
 Досить довго Браїлів перебував у суперечці - тодішні власники та їх нащадки ніяк не могли поділити маєтності. Зрештою, на поч. XVII ст. господарем стає брацлавський воєвода Ян Потоцький. За 20 тис. злотих Потоцькі в 1609р. купують одразу кілька поселень. За рік містечку надається привілей на торги і ярмарки.
За часів Визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького Браїлів був сотенним містечком Брацлавського полку. 1652 р. це містечко, яке тоді належало Яну Одржівольскому, захопив кам’янецький староста П.Потоцький. Через два десятиліття Браїлів завоювали турки, розмістивши тут гарнізон Галіль-паші.
Інтер*єр храму
6. Браїлів (20)
Костел.Профіль
6. Браїлів (16)
За правління Францішека Салезія Потоцького в 1740-му починається будівництво великого тринітарського кляштора. Первісно жебрацький чернечий орден саме перебуває в зеніті своєї могутності.
 З Мадриду монахи привозять чудотворну статую Ісуса, освячену Папою. Монастир стає місцем паломництва ще до завершення його будівництва. Зведення закінчили в 1778-му р., вже за Станіслава Щенсного Потоцького.
Костел є тринефною базилікою. На вході височіє двох’ярусна барочна дзвіниця,у другому ярусі якої був зображений герб Потоцьких “Пилява” – семикутний хрест під короною. Нові православні господарі монастиря згодом переробили його на восьмикутний старообрядницький православний хрест. Інтер’єр храму прикрашають високий бароковий вівтар, пілястри коринфського ордера, вишукані фронтони у вівтарній частині, багата ліпнина. Монастирські келії примикають безпосередньо до пресвітерію костелу. Цегляні, двоповерхові, у плані вони мають вигляд букви «Н». Келії мають внутрішнє квадратне подвір’я.
Брама та прибрамна сторожка садиби Фон Мекк
6. Браїлів (27)
Парк
6. Браїлів (29)
Парк-2
6. Браїлів (28)
 Після польського повстання 1831 р. російська влада перетворила колишній монастир тринітаріїв на православний монастир, поселивши тут черниць із Вінниці. Були перебудовані й монастирські споруди.
При монастирі відкривається училище, згодом - недільна школа. В 1932р.монастир закривають, але за німців  він знову діє. Після війни тут навіть учиняють капітальний ремонт, але в 1961р.обитель знову закрито.Приміщення передають під культурні потреби: в колишньому костелі – танцмайданчик, у вівтарі – тир. Монаший корпус використовує ПТУ. В 1989-му монастир передають  УПЦ МП.
Палац у стилі класицизму (кін.1860-их рр.)
6. Браїлів (30)
Водонапірна вежа
6. Браїлів (37)
Садиба / ліцей + музей
6. Браїлів (35)
 У 1879р. римо-католики звели в Браїлові ще один костел, також освячений на честь Пресвятої Трійці. Цей храм і сьогодні є найвищою спорудою Браїлова.
Фасади храму пофарбовано рожевим і білим кольорами, декорування  під ампір, з боків розташовані великі вікна у візантійському стилі. Костел має майже плаский дах. Його непомірно висока вежа-дзвіниця має круглий купол та робить костел більше схожим на ратушу, аніж на храм. У храмі якийсь час зберігалася привезена з Мадрида чудотворна скульптура Ісуса Назарея в багряній туніці зі зв’язаними на грудях руками. Вона нагадувала віруючим про християнських невільників, яких тринітарії звільняли з полону. Ікона була передана в костел після конфіскації монастиря тринітаріїв і зникла під час революції.
У радянські часи в костьолі був цех горілчаних виробів. У 90-х роках минулого століття святиню повернули римо-католикам.
Фото
6. Браїлів (38)
Пам'ятник афганцям на палацовому подвір'ї
6. Браїлів (32)
Господарські споруди(?)
6. Браїлів (34)
 У 1867р. Браїлів купує імперський залізничний магнат Карл фон Мекк. Нащадок давнього німецького роду починав кар’єру на скромній чиновницькій посаді транспортного відомства.
На хвилі залізничного буму він полишає державну службу, організовує акціонерне товариство й заробляє неймовірні гроші на державних підрядах. Браїлівський маєток побудовано саме з тих надприбутків. Окрім палацу з парком підприємливий господар Браїлова володіє місцевими цукровим і цегельним заводами, підприємством з випалювання вапна.
Вузлову залізничну станцію будують не у Браїлові, а в маловідомій тоді Жмеринці,а браїлівський вокзал зводять кілометри за три від центру містечка,-щоб не псувати повітря(?).
Садиба з вежею на розі
6. Браїлів (33)
Один із паркових ставків
6. Браїлів (39)
 Після смерті чоловіка багата вдова Надія фон Мекк з допомогою старшого сина Володимира береться за управління величезними статками.
 Досягнувши матеріального благополуччя, Надія Філаретівна з великим задоволенням повернулася у світ музики,що була її захопленням з дитинства.Вона вирішує підтримувати талановитих музикантів і композиторів.
У 1875 р. серед її стипендіатів значиться Микола Рубінштейн.Саме він розповів Надії фон Мекк про Петра Чайковського. Звідси і починається та незвичайна і загадкова дружба Надії Філаретівни з великим російським композитором.Спочатку вона робить композиторові простеньке замовлення, яке щедро оплачує. Зав'язується листування, в якому Чайковський звертається з проханням дати у борг. У відповідь Надія Філаретівна виділяє безвідплатну суму (3000 рублів) на погашення усіх боргів і пропонує фінансову підтримку у розмірі 500 рублів щомісячно. Для довідки: за сто рублів можна було купити будинок і декілька гектарів землі.
Листування з Чайковським почалось у 1876р.і  тривало 13 років (видання з 497-ми листів умістилось в три томи).
Панорама монастиря та р.Рів
6. Браїлів (23)
Свято-Троїцький Браїлівський жіночий монастир (1767-1778рр.)
6. Браїлів (13)
Дзвіниця собору
6. Браїлів (12)
Згодом Чайковський полишає роботу в Московській консерваторії й на запрошення господині приїздить до Браїлова. Для гостя створюються ідеальні умови: розкішний парк, стави з лебедями, сите життя дійсно надихають композитора. В Браїлові написані перша оркестрова сюїта, опера «Орлеанська діва», п’єси для скрипки, сім романсів. В той же період написані «Євгеній Онєгін», «Лебедине озеро», «Коваль Вакула», «Черевички».
Цікаво, що композитор і його «муза» ніколи особисто не зустрічались.
На території
6. Браїлів (8)
Троїцький собор (1767р.)
6. Браїлів (7)
Келії (1767-1778рр.)
6. Браїлів (6)
Каплиця з криницею
6. Браїлів (5)
Браїлівське помістя було фактично надане Чайковському в безкоштовне користування і він перед приїздом сюди випитував дозволу в господині, а та у свою чергу звільняла маєток від себе та сторонніх осіб.
"Милый, дорогой друг! Напишите мне, можно ли мне будет приехать в Браилов в конце июля, около 20-го числа. Кто из семейства едет с Вами за границу? Когда поедут Ваши мальчики? Что удобнее: приехать мне в Браилово в июле или в августе? Благодарю Вас стократ за помощь в деле о-временном добытии себе свободы. Я Вам вскоре напишу размер цифры, способной удовлетворить известную особу. Если это возможно, то я желал бы, чтобы сумму эту Вы оставили до моего приезда в Браилове на попечении Марселя или управляющего. Если это неудобно, то в таком случае я Вам дам адрес мой для денежной корреспонденции. Благодарю Вас, милая, добрая, хорошая моя.
Ваш П. Чайковский."
Фото
6. Браїлів (10)
Фото-2
6. Браїлів (4)
Фото-3
6. Браїлів (11)
Панорама
6. Браїлів (40)
 Коштом меценатки Чайковський катається і Україною, і закордонами.
Почавши зазнавати фінансові труднощі і усвідомлюючи, що більше не зможе, так як раніше, підтримувати свого улюбленого композитора, Надія Філаретівна виклопотала у Імператора Олександра III в 1886 р. Чайковському додаткову пенсію - 3000 рублів золотом. Таким чином, Чайковський перетворюється на найбільш високооплачуваного композитора, дозволяючи собі безліч надмірностей. Але чутки вже говорять про його нетрадиційні схильності. На Надію фон Мекк стали робити тиск у "Вищому Світі".
У вересні 1890 р. фон Мекк сповістила Чайковського про те, що почала терпіти фінансові труднощі і не може більше платити платню композиторові.Це був останній лист від неї.
Будинок-музей поета В.Забаштанського
6. Браїлів (26)
Храм Св.Петра і Павла
6. Браїлів (43)
Петропавлівський.Фасад
6. Браїлів (41)
Палац сильно постраждав під час Другої світової війни. Згодом його відновили, але без урахування архітектурних особливостей. Єдине, що нагадує про нього, як про колишню панську резиденцію, – це декоративна вежа на розі будинку. Сьогодні в колишній садибі розташовується ліцей, а на базі маєтку влаштований державний музей Петра Чайковського та Надії фон Мекк.
Палац оточує мальовничий парк площею 7 га. Парк був закладений за проектом самої Надії фон Мекк, яка особисто займалася маєтком. У парку створили каскад із трьох штучний озер, через які було перекинуто містки.
Церква Іоана Богослова (19ст.)
6. Браїлів (46)
Храм.Фасад
6. Браїлів (47)
Профіль
6. Браїлів (45)
Тил
6. Браїлів (44)
  Навпроти брами колишнього маєтку розташований будинок-музей поета Володимира Забаштанського, лауреата Шевченківської премії, якій почав писати після того, як у 18-річному віці втратив зір.
Tags: Браїлів, Вінничина, мандрівки, монастир, палац, памятники, парк, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments